novinky13.html

Wanton Buddy´s (FCI)
     
 

 
 
 

Wheaten nepatří mezi rozšířená ani módní plemena. Donedávna nesl označení málopočetné plemeno. Svým vzhledem (měkká, hedvábná, nelínající srst bez podsady) a velmi přátelskou povahou se odlišuje od ostatních teriérů. Wheaten má houževnatou povahu, je inteligentní, vitální, temperamentní, zvědavý a podnikavý, odvážný a nebojácný a děti milující rodinný pes, není agresivní. Patří do skupiny teriérů, ale svými vlastnostmi jej řadíme k plemenům společenským s přívlastkem rodinný pes. K lidem je kamarádský a přítulný, oddaně věrný svému pánovi a rodině. Štěká velmi málo a nikdy ne bezdůvodně. Svým štěkotem Vám dává najevo svou radost („ hurá, jde se ven“) či nespokojenost nebo reaguje na zvonění domovního zvonku („pozor, někdo jde, bude se něco dít“). Příchozí návštěvy vítá veselým vrtěním ocásku.

 

Fotoarchiv ©Zitková Eva & Pauline

 

Pro koho je wheaten vhodný ?

Wheaten je svým založením a povahou vhodný především pro aktivní lidi všech věkových kategorií, ideální pro rodiny s dětmi. Pro svoji živost se nehodí pro nervózní a nevyrovnané lidi a nebude ani vhodným psem pro lidi, kteří většinu svého volného času tráví na gauči u televize. Kdo má smysl pro humor, je to společník k nezaplacení. Nikdy se totiž s wheatenem nebudete nudit. Člověk, který nemá dostatek času a je pracovně velmi vytížen, by si jej pořizovat neměl. Wheaten s Vámi bude kdekoli, ale velmi špatně snáší dlouhodobou samotu. Na druhé straně velmi rychle pochopí, že musí zůstat sám doma, jelikož jeho pán odešel do zaměstnání a bez problémů bude čekat (spát), až se vrátí domů.

 

Fotoarchiv ©Pauline

 

Umístění, do jakého prostředí - panelový byt či dům?

Povaha a založení wheatena vyžaduje přímý kontakt s lidmi. Může být s Vámi spokojen v malém panelovém bytě, stejně, jako v domě ze zahradou, vždy za předpokladu, že bude mít dostatek aktivního pohybu. Wheaten miluje dlouhé procházky a volné proběhnutí - na louce, v lese.
V žádném případě není wheaten plemenem do boudy na dvůr nebo do kotce ! Není vhodný na hlídání objektů. Příchozího ohlásí svým štěkotem, ale majetek Vám neuhlídá.


Optimální teplota pro wheatena

I když wheaten nemá podsadu, nemá rád horko a přetopeno v místnosti. V letních měsících, kdy teploty dosahují 30 °C, hledá úkryt na zastíněném chladnějším místě. Nesmíme zapomenout, že plemeno pochází z Irska. Díky Golfskému proudu se v Irsku udržuje po celý rok mírné počasí, s průměrnými teplotami okolo 15 °C, nejtepleji bývá v květnu a počasí na západě a jihozápadě je deštivější, protože vlhkost sem přinášejí větry vanoucí na pevninu přímo z moře. V severozápadní a jihozápadní části (hrabství Kerry) Irska napadne v zimě velké množství sněhu, jinak jsou průměrné teploty v zimních měsících okolo 5°C.
Wheaten je vhodným plemenem do města i na venkov. Vyhovuje mu tedy spíše chladnější počasí, podzimní procházky nebo skotačení ve sněhu přímo miluje.


Jaké lože pro wheatena ? Kde spí wheaten ?

Wheaten není náročný na svůj pelíšek. Nemá rád teplé pelíšky, stačí mu prošívaná matrace s límcem nebo bez límce, velký prošívaný polštář, oblíbené jsou i polyesterové (PES) plyšové podložky.Často odpočívá jen na podlaze - parkety, koberec, dlažba (pozor, na podchlazení mladých psů, ležících na dlažbě).
Wheaten je rád ve Vaší společnosti, kde se cítí spokojeně a bezpečně. Proto tak rád spí pod stolem nebo pod postelí, kde má svoji „střechu nad hlavou“ (má to i svou výhodu, pes nepřekáží provozu, a přitom je v blízkosti svého pána a má přehled, co se děje). Záleží jen na Vás, jestli dovolíte wheatenovi přespávat v křesle nebo na čalouněné pohovce.
Pelíšek by měl být umístěn na klidném místě, kde není průvan, nadměrné horko nebo chlad a kam by se mohl uchýlit v každé denní či noční době.


Poslušnost a ovladatelnost wheatena

Je vhodným plemen i pro začátečníky. S výchovou a základním výcvikem je potřeba začít od útlého štěněcího věku - nejlépe týž den, kdy si štěně přinesete domů. Při výchově budˇte hlavně důslední a nenechte se obměkčit hereckým nadáním wheatenů. Wheaten je bystrý, učenlivý a rychle pochopí, co se od něj vyžaduje. Základní povely - nesmíš (fuj), sedni, lehni, zůstaň a přivolání psa - ke mně, se naučí velmi rychle. Občas musí být člověk trpělivý a povely vícekrát zopakovat. Vše Vám půjde rychleji, pokud psa správně motivujete, např. pamlskem nebo hrou. Wheaten bez větších problémů zvládne základní zkoušky ovladatelnosti a někteří vedení jedinci i náročnější výcvik. Nečekejte ovšem od wheatena mechanickou poslušnost, jejich předností je samostatné svobodné myšlení a patří mezi plemena, která jsou výborná při řešení problémů. Zajímavostí je, že u wheatenů není patrný rozdíl v adaptivní inteligenci (schopnost učení a samostatného řešení problémů), ani v poslušnostní inteligenci u psů a fen jako u jiných plemen. Pes i fena vykazovali v testech stejných výsledků.


Zdraví wheatena

Wheaten je považován za zdravé plemeno, nezatížené na genetické defekty a vážné dědičné choroby (stav se přisuzuje starobylosti plemena a drsným podmínkám země původu, kde se plemeno po staletí utvářelo a na přežití měli šanci jen ti nejzdravější a nejodolnější jedinci, selektovaní přírodními podmínkami). Wheaten je čilý, pozorný a vždy plný radosti ze života. Wheateni se dožívají průměrně 12 - 14 roků, někteří jedinci i 17 roků. I ve stáří jsou v dobré fyzické i psychické kondici. Zdravotní stav jedince je samozřejmě podmíněn kvalitní vyváženou stravou, preventivní veterinární péčí, prostředím a celkovým způsobem života psa.
Budoucnost a zdravotní stav plemene v 21.století závisí především na zodpovědnosti chovatelů a uvážlivém výběru jedinců do chovu.


Wheaten a ostatní domácí zvířata

Předpokladem je základní poslušnost a snášenlivost.Většina wheatenů s ostatními domácími zvířaty dobře vychází, pokud si na ně zvykla od štěněcího věku. Je to ovšem velice individuální, kdy záleží na konkrétních podmínkách, osobnosti psa a musíme brát v úvahu temperament plemene. Soužití wheatena s kočkou v jedné domácnosti záleží na povaze obou zvířat.U některých jedinců můžeme objevit i geneticky zakódované lovecké pudy, i když do značné míry potlačené šlechtěním plemene. Wheaten v sobě nezapře teriéra (terra - země) a vyhledávání myší, krtků a jiných hlodavců je pro něho velkou zálibou. Nemusíte mít však obavy, že by Vám rozhrabal celou zahradu.
Pokud je wheaten dobře zvládnut ve výchově, nejsou s ním problémy při soužití s jinými psy.

 

Fotoarchiv ©Zitková Eva & Pauline

 

 

Volný čas s wheatenem, jak využít jeho temperament ?

Wheaten miluje volný pohyb a dlouhé procházky, ideální kombinace pro rekreační turistiku, je příjemným průvodcem pěšího turisty, kdy pes není omezován a může volně „čmuchat“ a běhat. Neodběhne nikdy tak daleko, aby neměl svého pána na dohled. V lese nepronásleduje zvěř. Wheaten nebyl nikdy cíleně šlechtěn k lovu divoké zvěře.

Plavání - pro některé wheateny je to oblíbená kratochvíle a plavou rádi, jiní se vodě vyhýbají. Nejsou však vyloženě „vodomilové“.

Většina majitelů má wheatena především jako společníka, aktivnější majitelé se mohou věnovat některému druhu sportovní kynologie:

  • agility (psí parkur)
  • flyball (pes překonává parkur, z boxu vystřelí a odchytí míček, s kterým aportuje nazpět k psovodovi)
  • frisbee (chytání létajícího talíře)
  • coursing (pes pronásleduje a chytá návnadu - igelitový střapec)

V České republice je pár nadšenců, kteří v poslední době tento sport zkouší, někteří mají dokonce splněnou i závodní licenci.

Nejvhodnější pro wheatena z jmenované řady sportů je bezesporu agility, protože wheaten i přes svoji samostatnost, má nejraději hru ve spolupráci se svým pánem. Agility je vhodným sportem i vzhledem k celkové konstituci wheatena, nedochází při něm k nadměrnému zatěžování kloubů.

U každého sportu je důležité začít pod odborným dohledem trenéra-cvičitele, aby nedošlo k neúměrnému zatěžování pohybového aparátu psa.
 

agility - perfektní zábava nejen pro wheatena (fotoarchiv ©Pauline).

 

Fotoarchiv ©Pauline

 

Cestování s wheatenem

Pokud si wheaten zvykne od štěněcího věku na jízdu autem, cestuje velmi rád („ je to změna a něco se bude dít“). Bez problémů se můžete vydat i na delší výlet. Wheaten si velmi rychle navykne na auto a považuje jej za svůj druhý domov, během cesty se cítí bezpečně a klidně (pro zvýšení bezpečnosti během cesty, můžeme na přepravu použít drátěnou klec nebo plastový přepravní box. Na tento způsob cestování si ovšem musí pes postupně přivyknout).
Během cesty nesmíme zapomenout na přestávky, kdy se pes proběhne a dostane napít vody, aby nedošlo k dehydrataci organismu a přehřátí nebo dokonce k úžehu (Psi se nemohou ochlazovat pocením, protože nemají potní žlázy a nejsou schopni se sami ochladit).

 

 


Pavlína Bradáčová

Pagerank