Wanton Buddy´s (FCI)
 
 
  Seznam chovatelských stanic]  Seznam chovných psů] 
Statistika vrhů]  Importy ISCWT do ČR]
 
6 měsíční štěně wheatena a dospělý pes
 

Nejstarším wheatnem v České republice byl Sunny Admiral (Wheaten Rebel´s Oasis Man x Wheaten Rebel´s Nightingale) narozen 17. 12. 1987. Sunny žil se smečkou erdelů v rodině paní Klosové, Praha, zemřel v roce 2003. Po feně Wheaten Rebel´s Nightingale (zapsána v Maďarsku pod MET.Scwt.1) majitel Dr. Kovács Teréz, byli v ČSFR spolu se Sunny Admiralem zapsáni ještě další sourozenci. Nikdy ovšem nepůsobili v chovu.

Další fena ( Oudrey Wheaten vom Wolfshorst, chov. Vera Suhr, Německo) byla dovezena do České republiky začátkem roku 1993 manžely Žaludovými. Později dovezli ještě jednu fenu a psa opět z ch.stanice vom Wolfshorst. O něco později byl opět z Německa ze stejné chovatelské stanice imporován pes Omar Wheaten vom Wolfshorst (1992), v majetku pana J. Boše z Rychnova nad Kněžnou, od poloviny roku 1997 je tento pes v majetku Mgr.Šubertové z Ostravy. Koncem roku 1993 byla importována MVDr. Bayerovou Klárou  další fenka Wheaten Volunteer´s Dita (chov.Christiane Thorberger, Německo). Začátkem roku 1994 přibyla do chovu další fenka Sandy Wheaten vom Wolfshorst (chov. Vera Suhr, Německo), v majetku Evy Zítkové z Prahy. Tato fenka tragicky zahynula v lednu roku 2000. Po delší pauze byl zásluhou paní Zítkové v září roku 1996 získán další pes Choroschie Drusja´s Harry Callahan (chov. Vera a Joachim Chlebosch, Německo) v majetku Ing. Bradáče Jiřího a paní Zítkové. Bratr tohoto psa CH.D. Humphrey Bogart působil nějakou dobu v chovu USA, v roce 2002 tragicky zahynul.

První vrh štěňat v České republice se narodil 28. 1. 1995 feně Oudrey Wheaten vom Wolfshorst, paní R.Žaludové, ch.stanice Rubikon (tato stanice odchovala pouze jeden vrh a chovu wheatnů se dále již nevěnuje). Další vrh štěňat (9) se narodil 8. 11. 1995 feně Wheaten Volunteer´s Dita v chovatelské stanici Wheaten Darling, MVDr.Bayerové Kláře a do třetice štěňata (4) od fenky Sandy Wheaten vom Wolfshorst, ch.stanice Lalibela, paní Zítkové Evě. Štěňata se narodila 3. 6. 1996.

Import těchto prvních jedinců a narození  prvních štěňat lze pokládat za stavební kameny vznikajícího chovu tohoto plemene u nás. V roce 1997 se narodilo celkem 20 štěňat ve 3 ch.stanicích, nově přibyla ch.stanice Kní-York, chovatelka Mgr.Šubertová Petra, Ostrava (fenka Antoanette Queen Wheaten Darling). V roce 1998 se narodil první vrh štěňat v ch.stanici Momart (fenka Annabelle Wheaten Darling), chovatelka Moudrová - Matušková Martina, Vrbno pod Pradědem. Tato stanice se dříve zabývala chovem černých teriérů.

V létě roku 1999 se podařilo získat MVDr. Bayerové štěně-psa Geijes Tristan Trueman, ch.stanice Geijes, chov Aya a Mia Lundsten, Finsko. Bratr Geijes Teanaro Finnen je v ch.stanici Fëanáro, chovatelka Marianne Baas Becking, Holandsko.
V prosinci téhož roku  importovali manželé Koláčkovi z Francie z chovatelské stanice Brookdene, chovatelky Jennifer M. Mulholland, fenku Brookdene Paws for Applaws.

V roce 2002 a 2003 importovala ch.stanice Wheaten Darling dvě fenky z Holandska, Bailehannah Karla Wheaten Darling, chovatel B.J.Rikhof a Glendree Pamppy from Breenagh, chovatel Teun de Waal.

V říjnu 2003 přijela vystavovat na Evropskou výstavu v Bratislavě chovatelka E.Filonenko (Smolensk, Rusko) a přivezla pro paní Zdenu Kosteleckou fenku Mechta Poeta Ochey Ocharovanie (Wheaten Rebel´s Cougar x Mechta Poeta Krim Kout).

V březnu roku 2004 dovezla Pavlína Bradáčová z Německa fenku Laureen Lil vom Fischerhof, chovatelka Sabine Fischer a  psa Sophisticated Wheaten Harvey (Wheaten my Love Finn x Sophisticated Wheaten Angel Lou-Lou), chovatelka Petra Husmann-Vogt, majitelé Miroslava Ullmannová a Pavlína Bradáčová.

V červnu 2004 importovala ch.stanice Kní-York z Polska psa Armando Mario Della Quattrocento (Villa Rosas Faridd x Beatrice Wheaten Momart), chovatel Radek Wysocki.

V březnu 2005 importovala ch.stanice Lalibela z Dánska novou fenku Hopla Star Quality "Sophia" (Diana´s Homestead Allstarman x Wheaten Rebel´s Black-Eyed Susan), chovatelka Annette Thomsen.

 
Od roku 1999 vznikly nové chovatelské stanice.
 • 1999 
 • ch.stanice Z Paleolitu (fenka Billie Jean Wheaten Darling)                          vrhy 2
  ch. Čištínová Vladimíra (po dvou vrzích ukončila stanice chov wheatnů a fenu prodala)
 • 2000 
 • ch.stanice Soft Caimann (fenka Aurinnka Softík Kní-York)                         vrhy 2
  ch. Neumann Milan.
 • 2000 
 • ch.stanice Wheaton Melody (fenka Anna Rebecca Wheaten Darling)            vrh 1
  ch. Lenertová Dagmar.
 • 2002 
 • ch.stanice Silesia Excelent (fenka Adriennka Softík Kní-York)                      vrh 1
  ch. rodina Bindíkova.
 • 2002 
 • ch.stanice Irish Warrior (fenka Brookdene Paws For Applaws)                    vrhy 4
  ch. Jitka a Pavel Koláčkovi.
 • 2003 
 • ch.stanice Happy Wheaten (fenka Engie Eysha Lalibela)                           vrhy 4
  ch. Mgr.Hořínková Alexandra.
 • 2003 
 • ch.stanice Parsippany (fenka Eywy Elisha Lalibela)                                  vrhy 2
  ch. Ing.Pohner Evžen.
 • 2005 
 • ch.stanice Wheaten Lakos (fenka Cariera Wheaten Momart )                      vrh 1
  ch. Kostřábová Lada.
 • 2005 
 • ch.stanice Lulaby (fenka Mechta Poeta Ochey Ocharovanie )                      vrh 1
  ch. Mgr.Kostelecká Zdeňka.
 • 2006 
 • ch.stanice BIEN AMIS (fenka Citela Wheaten Momart )                               vrh 1
  ch. Prokšenková Beáta.
 • 2006 
 • ch.stanice WANTON BUDDY´S (fenka Laureen Lil vom Fischerhof)                vrh 1
  ch. Bradáčová Pavlína.
   

  Do roku 2006 bylo zapsáno Plemennou knihou ČMKJ celkem 342 wheatenů (18/07/2006).

   

  Plemeno je začleněno v Klubu chovatelů teriérů (KCHT)

  Poradkyní pro chov je paní Vladimíra Tichá.

   
  Pavlína Bradáčová
   
   

  ZPĚT


   
  Pavlína Bradáčová
  Pagerank