Wanton Buddy´s (FCI)
     
 

 
 [Úprava srsti]   [Péče o srst] 
 

V současné době se setkáte s několika variantami srsti u wheatenů, i když standard plemene popisuje velmi přesně, jak má vypadat hotová srst u dospělého wheatena.

Z původně irského wheatena vznikly pozdější selekcí chovu v jednotlivých zemích odlišné typy, jak do koster a velikosti, tak především v srsti, odchylující se od standardu. Velmi výrazně podobu wheatena svým chovem ovlivnily země jako Amerika, Anglie, které nejsou členy FCI a tedy se neřídí platným standardem FCI a později i Skandinávie, především Finsko a Švédsko. Dnes rozlišujeme obecně wheatena s typem srsti irské, americké a anglo-americké a bohužel i jakési mezi varianty, které ani nejde nikam zařadit. Takže se začalo zjednodušeně hovořit o irském wheatenovi a „chlupatém“ wheatenovi …

Standardní hotová srst (označována jako irská) má být na dotek jemná, měkká, hedvábná s leskem, s otevřenými nebo zavřenými vlnami, v barvě zrající pšenice. Ani uši ani vous nesmí být černé ! Srst prochází několikerou změnou vývoje, postupně od štěněcí až po hotovou, vyzrálou srst dospělého psa. Tento proces je ukončen ve 2 - 2,5 letech, někdy až ve3 letech. Čím je irský typ wheatena starší, tím je jeho srst kvalitnější. Proto nese wheaten označení plemeno s dlouhou dobou zrání (netýká se to jen srsti, ale i osvalení). Nejdéle mladým psům roste srst na nohou.

 

Vývoj srsti u irského typu wheatena

 

Srst irského typu štěněte ve věku 3 měsíců. Zřetelně je vidět černá srst na hřbetě a vousu, která světlá a odrůstá, u kůže je již srst světlá a později zůstanou černé jen konečky srsti. Srst přiléhá k tělu.

 

Srst jiného irského typu štěněte ve věku 4 měsíců. Tato srst štěněte je hrubší, kratší a více odstávající, bez černých konečků a v sytě pšeničně oranžové barvě (výrazná pigmentace), která v dospělosti částečně zesvětlá.Tato srst štěněte se vyvíjí pomaleji.

 

Srst irského typu ve věku cca 15 měsíců. Srst nemá ještě hustotu a vlny, ale je již jemná, hedvábná s leskem. U některých jedinců může být na hřbetě hrubší srst, která postupně odroste.

 
 
Srst irského typu wheatena ve věku 2,5 let. Srst je již hotová, má otevřené vlny, je měkká, hedvábná s leskem a po celém těle má stejnou barvu s nádechem pšenice.
 

V žádném případě nemá být srst matná a bez lesku, vatová a načechraná, se strukturou bavlny nebo vlny, bílá, bílá s šedo-černými znaky nebo tmavě hnědá, jak je tomu u wheatena s americkou srstí. Tato srst je velmi rychle hotová. Americká srst však může mít i barvu žlutavou, pšeničnou, většinou však s černým vousem a ušima.

 
Srst amerického typu wheatena ve věku 2,5 let. Srst má sice barvu pšenice, ale je matná bez lesku, vatová, rovná bez vln, v některých partiích těla načechraná, s nejednotnou strukturou.

Každý z typů wheatena má své zastánce i odpůrce a paradoxně všechny typy a rázy nesou jednotné označení Soft coated wheaten teriér. Členské země FCI v čele se zemí původu Irskem si aspoň vynutily změnu názvu na Irish soft coated wheaten teriér.

 

struktura srsti irského typu v celkovém pohledu (©WSaL)

 

INT CH, SWED, NORW a FIN CH.Terracorsos Harder than Poison

                             (fotoarchiv © Helena Larsson, Terracorsos)
 

struktura srsti amerického typu v celkovém pohledu

 
ZPĚT
 
Pavlína Bradáčová
Pagerank