Wanton Buddy´s (FCI)
 

Typy srsti]   Úprava srsti] 
 
Česání
 
Jak často česat ?
S česáním začneme od štěňěcího věku. Denním, krátkodobým česáním si štěně navykne na pravidelnou péči. U dospělých jedinců nemusí být česání každodenní.
 
Kde česat ?

Nejlépe na stole s nekluzkým povrchem  (nemusíte si pořizovat profesionální stříhací stůl). Na stole se wheaten zklidní, naučí se stát a nebude nikde pobíhat, což je velmi důležité pro fázi stříhání.

 
Jak česat ?
Drátěným kartáčem a kovovým hřebenem. Dobře rozčesanou srstí musí hřeben projet až na pokožku. 
 
Zplstnatělá srst - co s ní ?

Nemusíme hned celý zplstnatělý žmolek vystřihnout. Srst postříkáme norkovým olejem nebo kosmetickým přípravkem na rozčesávání zplstnatělé srsti, necháme chvilku působit a pak vyčešeme. Pokud je žmolek větší, použijeme prořezávací hřeben s ostrými zuby nebo jednoduše žmolek rozstřihneme nůžkami a vyčešeme.

 

Česáním promasírujeme a prokrvíme pokožku a podporujeme činnost mazových žlázek, díky jejichž výměšku je srst pružná s leskem. Pravidelným česáním se nebude chlup slepovat a  nebude docházet k zplstnatění srsti.

 
Ukázka vhodných hřebenů a nůžek (foto ©Pauline)
 
  1) Kovové hřebeny
  a) s dřevěnou rukojetí jemný (rozteč zubů 1 mm)
  b, c) bez rukojeti kombinovaný s jemnými a řídkými zuby
  (rozteč zubů 2 mm a 4 mm)
  2) Kartáč s drátky (d)
  3) Ruční stříhací strojek tzv.Hauptner na sestříhání srsti uší (e)
  4) Nůžky efilační (prostřihávací) se zubatým ostřím-jednostranné (f)
  5) Nůžky rovné (g, h)
  6) Nůžky s kulatou špičkou k vystřihování srsti mezi prsty (není vyobrazeno)
 

 
Koupání
 
První koupání - kdy ?

Pokud není potřeba, koupeme štěně nejdříve až ve věku 6 měsíců i později. Štěněcí srst má totiž značnou samočistící schopnost, a proto koupání ani nevyžaduje. Dospělého psa koupeme podle potřeby - záleží na vnějších podmínkách a ročním období. Koupeme, pokud se nám srst špatně rozčesává, cca 1x za měsíc až dva měsíce. Při použití kvalitních šamponů, které  nevysušují pokožku a srst, se nemusíme obávat i častějšího koupání.

 
Kosmetické přípravky

Vždy použijeme na koupání šampon a kondicioner (nejlépe krémový), který má antistatický účinek, srst se bude dobře rozčesávat, získá pružnost, odpuzuje prach a  snižuje tvorbu žmolků v srsti. Proti vysušování, lámavosti srsti a zároveň jako ochranu před nepříznivými vlivy slunečního záření použijeme norkový olej, nejlépe v mechanickém rozprašovači. Olej podporuje zdravý růst srsti. Aplikuje se na mokrou, tak na suchou srst, která se nakonec rozčeše hřebenem. Srst získá nádherný lesk.

Většina přípravků jsou koncentráty, které se ředí v určitém poměru vodou. Postupujeme dle návodu na kosmetických přípravcích.

 

Po vykoupání psa vytřeme a vysušíme froté ručníkem - jemně. Srst necháme volně uschnout nebo můžeme vysušit fénem na nižší stupeň teploty (pozor na přesušení srsti, kdy může dojít k lámavosti chlupů). Po usušení řádně rozčešeme kartáčem a kovovým hřebenem. Česáním promasírujeme pokožku a vyčešeme malé chomáčky odumřelé srsti.

 
Doporučené kosmetické přípravky na ošetření srsti wheatena
Kvalitní šampony a kondicionery značek BIO-GROOM, Héry, # 1 ALL SYSTEMS
 

 
Hygiena a ostatní péče
 
Při česání většinou provádíme i ostatní péči - kontrolu tlapek a polštářků, zastřižení drápků (pokud si netroufneme drápky zastřihnout samy, provede zákrok veterinář), čištění zevního zvukovodu a odstranění chlupů vytržením, kontrolu chrupu a čištění zubů kartáčkem.
 
Pomůcky 1, 2, 3, 4 (foto ©Pauline)
 
  1) Roztok k odstranění zubního plaku, zabraňuje vzniku zubního kamene
  2) Dentální nástroje na mechanické odstranění zubního kamene
  3) Pinzeta tzv."pean" k vytrhávání chlupů z uší
  4) Gilotinové kleště ke stříhání drápků
  5) Kartáček (nejlépe oboustranný) na čištění zubů + zubní pasta pro psy
 

 
ZPĚT
Pavlína Bradáčová